Pielgrzymka Gimnazjalistów do Krakowa

 Gimnazjaliści wraz z Ks. Proboszczem, siostrami boromeuszkami, nauczycielami, rodzicami udali się w piękny słoneczny sobotni dzień na Pielgrzymkę do Krakowa. Jak co roku w czasie Wielkiego Postu S. Angela ze swoimi uczniami organizuje taki wyjazd, którym głównym celem jest Misterium Męki Pańskiej. 

Na początku naszego pielgrzymowania udaliśmy sie na Mszę Św. do Kościoła Akademickiego Sw. Anny. Ks. Proboszcz Tadeusz Panuś przyjął nas bardzo serdecznie, za co Mu bardzo dziękujemy. Nasz Ks. Proboszcz odprawił Eucharystię i wygłosił do nas Słowo Boże. Po Liturgii udaliśmy sie na stare Miasto. Następnie przejechaliśmy do Księży Salezjanów na Misterium.

 

 Misterium Męki Pańskiej na stałe wpisało się w wielkopostną tradycję Sceny Salezjańskiej w Krakowie. To już 82. raz, kiedy klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego (w tym roku także studentki z duszpasterstwa Ziemia Boga) wcieliły się w postacie znane z kart Ewangelii. Na scenie zobaczyliśmy nie tylko apostołów, Jezusa czy wrogich Mu faryzeuszy.

 W tym roku pan Marcin Kobierski – aktor Teatru Bagatela w Krakowie, który jest reżyserem i autorem scenariusza tegorocznej Pasji – zaprosił widzów do towarzyszenia w męce i śmierci zarówno Jezusa, jaki i bł. Piątki z poznańskiego oratorium. Wychowankowie salezjańscy podczas II wojny światowej, podobnie jak Jezus, zostali niesprawiedliwie skazani na więzienie, mękę i śmierć. Tak samo jak Chrystus przyjęli spadające na nich ciosy jako wolę Boga, oddając  swe życie w ręce miłującego Stwórcy i przebaczając swoim oprawcom. Przed swoją śmiercią zostawili nam „listy spod gilotyny”, które ukazały ich głębokie życie wewnętrzne, silną wiarę i miłość, „która wszystko wybacza”. Aż trudno uwierzyć, że osoby niesłusznie skazane na śmierć, mogły z takim pokojem serca podchodzić do tak traumatycznego wydarzenia, chociaż mieli zaledwie dwadzieścia kilka lat.  Towarzysząc więc bł. Oratorianom przekonaliśmy się, jak męka Jezusa wypełnia się w życiu Jego wiernych.

 Było to dla nas wielkie przeżycie. Pełni zadumy i refleksji udaliśmy sie do Centrum Jana Pawła II. Tam uczestniczyliśmy w drodze krzyżowej i zobaczyliśmy wystawę Całunu Turyńskiego. a W kaplicy Jana Pawła odmówiliśmy koronkę do Miłosierdzia Bożego. Następnie wyruszyliśmy w drogę powrotną.

  Dziękujemy wszystkim uczestnikom za pięknie przeżyty dzień.

 

22 marca 2014|