Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej (Serafitki)

Zgromadzenie powstało w Zakroczymiu w 1881 r. z inicjatywy bł. Ojca Honorata Koźmińskiego i Błogosławionej Matki Małgorzaty Łucji Szewczyk. Duchowość zgromadzenia oparta jest na ideałach św. Franciszka z Asyżu, a główną Patronką jest Matka Boża Bolesna. Hasłem serafitek są słowa: „Wszystko dla Jezusa przez Bolejące Serce Maryi”.
Siostry włączają się w dzieło ewangelizacji poprzez pracę katechetyczną oraz wychowawczą w przedszkolach i świetlicach oraz apostołują w parafiach jako pielęgniarki środowiskowe, zakrystianki, organistki.
Zgromadzenie posiada placówki w Polsce, we Włoszech, Francji, Szwecji, Teksasie na Ukrainie, Białorusi i w Gabonie.
Od 67 lat serafitki pracują również w Łańcucie. Najpierw ponad 20 lat służyły chorym w łańcuckim szpitalu, teraz katechizują dzieci i młodzież w szkołach oraz przy parafii prowadzą grupy dziecięce: Oazę Dzieci Bożych, scholę i Dziewczęcą Służbę Maryjną – chorągwiarki. Opiekują się kaplicą szpitalną, odwiedzają chorych i samotnych w Domu Opieki Społecznej.

Obecnie w naszej parafii posługują Siostry:

  • Lucjana Szczęch – przełożona – Katechetka w Szkole Podstawowej Nr 2 w Łańcucie Przedszkolu Nr 4, 5 i „Nutka”.
  • Beata – katechetka w  Przedszkolu EncePence, Babyland, i Nutka. Dziewczęcą Służbą Maryjną
  • Imelda – katechetka w I LO w Łańcucie. Opiekuje się scholą dziecięcą i Grupą Teatralną

ul. Dominikańska 13, 37-100 Łańcut

17 225 48 20

siostry.lancut@wp.pl

www.serafitki.pl

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza

Zgromadzenie Sióstr Boromeuszek wchodzi w skład międzynarodowej federacji, którą tworzy siedem autonomicznych Zgromadzeń Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza z własnymi domami generalnymi: w Nancy – Francja, w Pradze – Czechy, Trier i Grafschaft – w Niemczech, we Wiedniu – Austria, w Trzebnicy i Mikołowie – w Polsce. Pełna nazwa brzmi: Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza (SCB). Dom Generalny Boromeuszek z Łańcuta znajduje się w Mikołowie, w archidiecezji katowickiej.

Początkiem było dzieło Józefa Chauvenel’a w Nancy w XVII wieku we Francji (1652), które odznaczało się  miłosierną służbą wobec potrzebujących, chorych  i opuszczonych w trudnych czasach, po wojnie trzydziestoletniej. Powstałe Zgromadzenie wybrało św. Karola Boromeusza (1538-1684) za swego patrona, aby jego wzór osobowy:  miłość Chrystusa, oddanie Kościołowi i człowiekowi, kształtowało życie sióstr.

Siostry składają nie tylko ślub czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, ale także ślub miłosierdzia. Szczególnym charyzmatem tego Zgromadzenia są: modlitwa, która ma dojrzewać do kontemplacji oraz  miłosierna miłość wobec potrzebujących, chorych i ubogich, wobec dzieci i młodzieży.
Na ziemię polską Siostry Miłosierdzia św. Karola Boromeusza przybyły do Nysy w 1848 r. a już 30 lat później, w 1878 r. rozpoczęły swą służbę w Łańcucie. Początkowo zajęły się pielęgnacją chorych w szpitaliku przeznaczonym dla urzędników i służby hrabiego Alfreda Potockiego. Następnie, dostrzegając potrzeby tutejszego środowiska,  podjęły działalność nauczycielską, prowadząc szkoły i przedszkole.

Obecnie siostry Boromeuszki posługują w kancelarii parafialnej. Zajmują się również dekoracją kościoła farnego z okazji świąt Bożego Narodzenia, przygotowaniem  Grobu Pańskiego. Nade wszystko siostry poprzez modlitwę i służebną obecność starają się z oddaniem posługiwać wspólnocie parafialnej.

Wspólnotę Sióstr tworzą:

  • S. M.  Łukasza Biela– przełożona domu, kancelistka, dekoracje świąteczne
  • S. M. Fabiana Izydorczyk
  • S. M. Damaris Grabowska
  • S. M. Dagmara Jarosz
  • S. M. Andrzeja Michalik

Dane kontaktowe:

Farna 12
37 100 Łańcut
Tel. 17 867 4223
https://boromeuszki.my.wiara.pl/