Dzisiaj w naszej parafii gościmy o. Zygmunta Niedźwiedzia- kamilianina, który dzieli się z nami Słowem Bożym i doświadczeniem wiary i  pracy misyjnej w Tbilisi w  Gruzji. Dorzućmy i my cegiełkę, do tworzonego tam dobra.

Drodzy Przyjaciele!

Osoby niepełnosprawne bardzo często spychane są na margines życia społecznego. Dzieje się tak zwłaszcza w krajach rozwijających się, do jakich należy Gruzja, gdzie nie wykształciły się jeszcze instrumenty społeczno-prawne, mające na celu wyrównywanie szans, zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej i ochrony praw osób najbardziej potrzebujących. Pomoc osobom niepełnosprawnym, ich leczenie, rehabilitacja, dbanie o to w jaki sposób spędzają wolny czas i o jakość ich życia to zagadnienia często w ogóle nie funkcjonujące lub marginalizowane w życiu społecznym. Osoby wymagające szczególnej opieki i pomocy, zwłaszcza poruszające się na wózkach inwalidzkich bardzo często zmuszone są do samotnego życia w czterech ścianach swoich mieszkań, pozbawione szans na życie i integrację ze społeczeństwem, odkrywanie świata i normalnego w nim funkcjonowania. Centrum św. Kamila w Tbilisi prowadzone przez Zakon Posługujący Chorym – Kamilianów, założone zostały z myślą o tych właśnie osobach, często odrzucony i zapomnianych, samotnie niosących krzyż swojej choroby, cierpienia, niepełnosprawności.

Kim jesteśmy?

Centrum św. Kamila w Tbilisi zostało otwarte 14 lipca 2004 r. przez Zakon Posługujący Chorym Kamilianów. Od tej pory w Centrum osobom najbardziej potrzebującym służą ojcowie i bracia Kamilianie, siostry Kamilianki, pedagogowie, terapeuci, lekarze, pielęgniarki, jak również wolontariusze z różnych stron świata. Chcemy przywrócić osoby niepełnosprawne do życia społecznego, przypomnieć o nich światu, pokazać, jak pięknymi, wartościowymi, pełnymi dobra i miłości są ludźmi i jak bardzo świat potrzebuje ich obecności i ofiary. Naszym celem jest również umożliwienie osobom niepełnosprawnym rozwijania ich zainteresowań, umiejętności, talentów, pasji jak również zapewnienie im opieki medycznej czy psychologicznej. Stwarzamy naszym Podopiecznym szansę kreatywnego i interesującego spędzania czasu, możliwość wyjścia ze swoich mieszkań i poznania świata. Oferujemy różne formy aktywności, nasi niepełnosprawni przyjaciele uczestniczą w grupowej psychoterapii, która jest formą grupy wsparcia, istnieje również możliwość udziału w indywidualnych sesjach z psychologiem. W naszym Centrum prowadzone są warsztaty terapii zajęciowej, w ramach których nasi Podopieczni mogą uczestniczyć w różnych formach terapii. Oferujemy art-terapię (terapia przez sztukę) czy ergo-terapię (terapia przez pracę) gdzie każdy ma szansę stworzyć swój własny kawałek sztuki. Nasi terapeuci uczą, jak proste przedmioty zamienić w coś niezwykłego i wyjątkowego. Prowadzimy też muzyko-terapię, której uczestniczy mogą wejść w świat piękna i sztuki przy pomocy muzyki, tańca, poruszających melodii, dźwięków i niezwykłych choreografii tanecznych. Podopieczni Centrum mogą również brać udział w zajęciach komputerowych, jak też lekcjach języka gruzińskiego, gdzie uczą się pisać, czytać, recytować poezję oraz poznają kulturę swojego kraju.

Nasi Podopieczni uwielbiają spędzać czas aktywnie. Dlatego też oferujemy również inne formy aktywności, organizujemy wycieczki, koncerty, zapraszamy różnych gości, wspólnie celebrujemy urodziny czy inne ważne dla nas uroczystości.

Ponadto obejmujemy naszych Podopiecznych opieką medyczną i  zapewniamy im konieczną rehabilitację.

Nasza działalność jest nieustannie wspierana przez MSZ RP dzięki realizacji projektów Polskiej Pomocy Rozwojowej.

NASZE DALSZE PLANY

Mając na uwadze przyszłość naszych podopiecznych na 4 piętrzę Centrum Rehabilitacyjnego pragniemy stworzyć dla nich DOM, w którym będą mogli zamieszkać po śmierci ich rodziców.

Prosimy o wsparcie duchowe i materialne tej inicjatywy. 

źródło: http://kamilianie-gruzja.com/nasza-praca/