„Czyścimy Czyściec” to wspólne dzieło Parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Łańcucie oraz Fundacji Ku Bogu. Inicjatywa łączy ludzi w pomocy duszom czyśćcowym przez wspólną modlitwę, rozważanie tajemnicy oczyszczenia po śmierci oraz słuchanie fragmentów Biblii celem uzyskania odpustów za zmarłych. Teraz szczególnie polecamy ofiary rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Każdy z nas stracił kogoś bliskiego – mamę, tatę, babcię, dziecko, przyjaciela. Być może zadajemy sobie pytanie, a przynajmniej powinniśmy, co dzieje się z duszą tych osób po śmierci? Kościół katolicki uczy o natychmiastowej nagrodzie dla żyjących z Chrystusem bezpośrednio po śmierci lub o koniecznym oczyszczeniu, albo o potępieniu na wieki (por. KKK 1020-1037).

Święci w niebie są już na zawsze zjednoczeni z Bogiem. Kara piekła również jest wieczna i nic jej nie zmieni. Inaczej wygląda sytuacja zmarłych, którzy przechodzą po śmierci oczyszczenie. Im można pomóc przez jałmużnę, odpusty i dzieła pokutne.

Właśnie taką pomoc stara się nieść dzieło „Czyścimy Czyściec”. Wystartowało ono w grudniu 2020 roku z inicjatywy Fundacji „Ku Bogu”, a od lipca 2021 roku jest realizowane w Parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Łańcucie. W każdą środę o godzinie 21:20 księża wikariusze Krzysztof i Łukasz prowadzą modlitwę za zmarłych, rozważanie zachęcające do pomocy duszom czyśćcowym oraz wprowadzają w lekturę Słowa Bożego, by pomóc zyskać i ofiarować dar odpustu.

„Katechizm Kościoła Katolickiego” wyjaśnia, że „odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych. Każdy wierny może uzyskać odpusty dla siebie lub ofiarować je za zmarłych (…), ponieważ wierni zmarli, poddani oczyszczeniu, także są członkami tej samej komunii świętych, możemy pomóc im, między innymi, uzyskując za nich odpusty, by zostali uwolnieni od kar doczesnych, na które zasłużyli swoimi grzechami” (nr. 1471, 1479).

Dzięki dziełu „Czyścimy Czyściec” regularnie łączy się na żywo kilkanaście tysięcy osób, a zapisy transmisji docierają do kilkudziesięciu tysięcy osób. Zapraszamy Cię do wspólnej modlitwy w każdą środę o godzinie 21:20 w serwisie YouTube na kanale Fundacji „Ku Bogu”.

ks. Krzysztof Jasiński
wikariusz Parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Łańcucie

Link do kanału:
www.youtube.com/c/KuBoguPL

Link do playlisty „Czyścimy Czyściec”:
https://youtube.com/playlist?list=PL19zCYWowYWf9QX7KBE2jW5rjfaTy9B01