22 sierpnia 2020 roku mija 10 lat od chwili, gdy Ksiądz Prałat Tadeusz Kocór, z woli ówczesnego Metropolity Przemyskiego Księdza Arcybiskupa Józefa Michalika, kanonicznie objął posługę proboszcza w parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Łańcucie.

Jako Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, stowarzyszenia katolików świeckich stanowiącego urząd w Kościele, poczuwamy się w obowiązku przedstawić nasze spostrzeżenia dotyczące funkcjonowania parafii w ostatnich 10 latach.

Ksiądz Proboszcz z wielkim zapałem podjął pracę w parafii, kontynuując dzieła swoich znakomitych poprzedników, śp. ks. Michała Kochmana i ks. Władysława Kenara oraz podejmując nowe wyzwania. Dostrzegamy, iż Ksiądz Tadeusz Kocór jest zaangażowany w rozwój naszej parafii, zarówno w wymiarze duchowym, jak i gospodarczym. Wspominamy tylko o niektórych aspektach zaangażowania duszpasterskiego i tak:

 • stałe inspirowanie i rozszerzanie kultu Matki Bożej Szkaplerznej – Pani Łańcuckiej, czego wyrazem jest cotygodniowa, czwartkowa Nowenna, transmitowana raz w miesiącu przez Radio Fara oraz uroczystości jubileuszowe z okazji 25-lecia koronacji Cudownego Obrazu;
 • wprowadzenie całodziennych adoracji Najświętszego Sakramentu, co spowodowało, iż wielu mieszkańców Łańcuta i okolic odczuwa potrzebę przyjścia do kościoła, aby adorować Pana Jezusa i pomodlić się przed ołtarzem Matki Bożej Szkaplerznej;
 • umożliwienie uczestnictwa chorym i starszym w życiu parafii, poprzez wprowadzenie transmisji  Mszy Świętych i nabożeństw przez Internet;
 • świadectwo wiary, poprzez staranne przygotowanie nabożeństw, homilii, uroczystości sprawowanych w naszym kościele, co dostrzegamy my parafianie, ale też wielu ludzi przychodzących spoza parafii do naszego kościoła;
 • zainicjowanie Różańca Fatimskiego oraz Różańca Męskiego ulicami miasta;
 • zainicjowanie i organizacja, wspólnie z pozostałymi łańcuckimi parafiami, Orszaku Trzech Króli. Z każdej parafii wyrusza orszak na czele z jednym z króli, zmierzając do parafii farnej, gdzie odbywa się finał uroczystości z krótką scenka teatralną i wspólnym kolędowaniem;
 • inspirowanie Miejskiego Domu Kultury do wyświetlania filmów o treściach religijnych: „Bóg nie umarł I”, „Bóg nie umarł II”, „Bóg w Krakowie”, „Cristiada”, „Nieplanowane” itp.;
 • zorganizowanie we współpracy z Radiem Maryja warsztatów multimedialnych dla młodzieży szkół ponadpodstawowych przy okazji jubileuszu 670-lecia powstania parafii;
 • zaangażowanie w pracę grup i wspólnot działających przy parafii (m. in. Akcji Katolickiej, której jest asystentem kościelnym);

Przedstawione powyżej działania to tylko wycinek pracy duszpasterskiej naszego Księdza Proboszcza. Oddzielny rozdział zaangażowania Księdza Tadeusza Kocóra to prace gospodarcze. Wymieniamy tylko niektóre z nich:

 • kapitalny remont zewnętrznej elewacji kościoła oraz wnętrz budynków parafialnych;
 • ułożenie nowej kostki brukowej wokół kościoła, urządzenie trawników oraz likwidacja starych drzew zagrażających bezpieczeństwu kościoła i wiernych;
 • odnowienie witraży w kościele oraz montaż zewnętrznych okien zabezpieczających i poprawiających warunki termiczne;
 • remont zabytkowych murów oporowych;
 • założenie instalacji przeciwpożarowych oraz alarmowych i monitoringu;
 • stałe uzupełnianie wyposażenia kościoła filialnego w dzielnicy Kąty;
 • odnowienie kaplic grobowych w podziemiach kościoła oraz grobowca kapłanów pracujących w naszej parafii;
 • uczczenie setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, poprzez budowę w świątyni poświęconego mu ołtarza;
 • rewitalizacja, we współpracy z Caritas Archidiecezji Przemyskiej, budynków parafialnych i przeznaczanie ich na Środowiskowy Dom Dziennego Pobytu ,,Caritas” oraz świetlicę dla dzieci.

Opisane fakty i zdarzenia to tylko te, za którymi szły inne, być może mniejszej wagi ale też ważne z punktu widzenia proboszcza i parafian oraz zespołów i grup funkcjonujących w naszej parafii.

Podsumowując dziesięciolecie posługi w naszej parafii Księdza Prałata Tadeusza Kocóra wymieniliśmy tylko niektóre aspekty jego działalności, aby ukazać, iż całym sercem stara się o rozwój duchowy swoich parafian, dba o dobro Kościoła oraz jest dobrym gospodarzem.

 

                                                                                                                                                       Bóg zapłać.
Parafialny Odział Akcji Katolickiej