Siostry Zakonne

Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej (Serafitki)

Zgromadzenie powstało w Zakroczymiu w 1881 r. z inicjatywy bł. Ojca Honorata Koźmińskiego i Błogosławionej Matki Małgorzaty Łucji Szewczyk. Duchowość zgromadzenia oparta jest na ideałach św. Franciszka z Asyżu, a główną Patronką jest Matka Boża Bolesna. Hasłem serafitek są słowa: „Wszystko dla Jezusa przez Bolejące Serce Maryi”.
Siostry włączają się w dzieło ewangelizacji poprzez pracę katechetyczną oraz wychowawczą w przedszkolach i świetlicach oraz apostołują w parafiach jako pielęgniarki środowiskowe, zakrystianki, organistki.
Zgromadzenie posiada placówki w Polsce, we Włoszech, Francji, Szwecji, Teksasie na Ukrainie, Białorusi i w Gabonie.
Od 67 lat serafitki pracują również w Łańcucie. Najpierw ponad 20 lat służyły chorym w łańcuckim szpitalu, teraz katechizują dzieci i młodzież w szkołach oraz przy parafii prowadzą grupy dziecięce: Oazę Dzieci Bożych, scholę i Dziewczęcą Służbę Maryjną – chorągwiarki. Opiekują się kaplicą szpitalną, odwiedzają chorych i samotnych w Domu Opieki Społecznej.

Obecnie w naszej parafii posługują Siostry:

  • s. Eliza Piotrowska – przełożona – Katechetka w I LO w Łańcucie. Opiekuje się Parafialnym Kołem Teatralnym oraz Oazą Młodzieżową Ruchu Światło-Życie.
  • s. Janina Mrozowicz – Katechetka w Szkole Podstawowej Nr 2 w Łańcucie. Opiekuje się grupami: Dziewczęca Służba Maryjna oraz Szkolnym Kołem Caritas.
  • s. Antonina Bielecka – katechetka w Szkole Podstawowej Nr 2 w Łańcucie oraz Przedszkolu Nr 4, Przedszkolu Nr 5, Przedszkolu Nutka i Przedszkolu BabyLand. Opiekuje się scholą dziecięcą oraz Szkolnym Kołem Caritas.
  • s. Hilaria – Marta Pyryt – katechetka w Szkole Podstawowej Nr 2 w Łańcucie, Przedszkolu nr 1 i Przedszkolu Jaś i Małgosia. Opiekuje się Oazą Dzieci Bożych.

ul. Dominikańska 13, 37-100 Łańcut

17 225 48 20

siostry.lancut@wp.pl

www.serafitki.pl

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza

Zgromadzenie Sióstr Boromeuszek wchodzi w skład międzynarodowej federacji, którą tworzy siedem zgromadzeń o tej samej nazwie, duchowości i charyzmacie : we Francji,  w Niemczech, w Czechach, w Austrii i w Polsce. Pełna nazwa brzmi: Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza (SCB). Dom Generalny boromeuszek z Łańcuta znajduje się w Mikołowie, w archidiecezji katowickiej.

Początkiem było dzieło Józefa Chauvenel’a w Nancy w XVII wieku we Francji (1652), które odznaczało się  miłosierną służbą wobec potrzebujących, chorych i opuszczonych w trudnych czasach, po wojnie trzydziestoletniej. Powstałe zgromadzenie wybrało św. Karola Boromeusza (1538-1684) za swego patrona, aby jego wzór osobowy – miłość Chrystusa, oddanie Kościołowi i człowiekowi, kształtował życie sióstr. Siostry składają nie tylko ślub czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, ale także ślub miłosierdzia.
Szczególnym charyzmatem tego zgromadzenia są: modlitwa, która ma dojrzewać do kontemplacji oraz  miłosierna miłość wobec potrzebujących, chorych i ubogich, wobec dzieci i młodzieży.
Na ziemię polską Siostry Miłosierdzia św. Karola przybyły do Nysy w 1848 r. a już 30 lat później, w 1878 r. rozpoczęły swą służbę w Łańcucie. Początkowo zajęły się pielęgnacją chorych w szpitaliku przeznaczonym dla urzędników i służby hrabiego Alfreda Potockiego. Następnie, dostrzegając potrzeby tutejszego środowiska,  podjęły działalność nauczycielską, prowadząc szkoły i przedszkole.
Obecnie siostry boromeuszki posługują w kancelarii parafialnej, w pracy katechetycznej w szkole, zajmują się dekoracją kościoła farnego z okazji świąt Bożego Narodzenia, przygotowaniem Ciemnicy i Bożego Grobu oraz ołtarzy na Boże Ciało. Nade wszystko siostry poprzez modlitwę i służebną obecność są obecne we wspólnocie parafialnej.

Wspólnotę Sióstr tworzą:

  • S. M. Damaris Grabowska – Przełożona domu, katechetka,
  • S. M. Rozalina Kalemba – posługa w zakonnej kuchni,
  • S. M. Łukasza Biela – kancelistka,
  • S. M. Justyna Lachowska – katechetka w ZS nr 3 Ekonomik, Odnowa w Duchu Świętym, schola młodzieżowa.
  • S. M. Angela Mencfel – katechetka.

ul. Farna 12, 37 100 Łańcut

(17) 8674223 (nowy numer!)