Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej (Serafitki)
Zgromadzenie powstało w Zakroczymiu w 1881 r. z inicjatywy bł. Ojca Honorata Koźmińskiego i Błogosławionej Matki Małgorzaty Łucji Szewczyk. Duchowość zgromadzenia oparta jest na ideałach św. Franciszka z Asyżu, a główną Patronką jest Matka Boża Bolesna. Hasłem serafitek są słowa: „Wszystko dla Jezusa przez Bolejące Serce Maryi”.
Posługa wśród chorych i ubogich to szczególny dar Boga dla zgromadzenia. Siostry podejmują pracę wśród dzieci specjalnej troski, włączają się w dzieło ewangelizacji poprzez pracę katechetyczną oraz wychowawczą w przedszkolach i świetlicach oraz apostołują w parafiach jako pielęgniarki środowiskowe, zakrystianki, organistki.
Zgromadzenie posiada placówki w Polsce, we Włoszech, Francji, Szwecji, Teksasie na Ukrainie, Białorusi i w Gabonie.
Od 67 lat serafitki pracują również w Łańcucie. Najpierw ponad 20 lat służyły chorym w łańcuckim szpitalu, teraz katechizują dzieci i młodzież w szkołach oraz przy parafii prowadzą grupy dziecięce: Oazę Dzieci Bożych, scholę i Dziewczęcą Służbę Maryjną – chorągwiarki. Opiekują się kaplicą szpitalną, odwiedzają chorych i samotnych w Domu Opieki Społecznej, w szpitalu i w domach prywatnych (gdyby ktoś w wiedział, że w parafii jest człowiek starszy i samotny, który potrzebuje pomocy, proszę zawiadomić siostry, a one chętnie pomogą).
Obecnie w naszej parafii posługują Siostry:
- s. Eliza Piotrowska – przełożona – Katechetka w I LO w Łańcucie. Opiekuje się Parafialnym Kołem Teatralnym oraz Oazą Młodzieżową Ruchu Światło Życie.
- s. Janina Mrozowicz – Katechetka w Szkole Podstawowej Nr 2 w Łańcucie oraz w Przedszkolu Nr 1 i Przedszkolu „Jaś i Małgosia” w Łańcucie. Opiekuję się grupą : Dziewczęca Służba Maryjna oraz Szkolnym Kołem Caritas.
- s. Antonina Bielecka – katechetka w Szkole Podstawowej Nr 2 w Łańcucie oraz Przedszkole Nr 4 i Przedszkole Nr 5. Opiekuje się scholą dziecięcą oraz Szkolnym Kołem Caritas.
ul. Dominikańska 13, 37-100 Łańcut
017 225 48 20
siostry.lancut@tlen.pl
www.serafitki.pl
Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza
Zgromadzenie Sióstr Boromeuszek wchodzi w skład międzynarodowej federacji, którą tworzy siedem zgromadzeń o tej samej nazwie, duchowości i charyzmacie : we Francji, w Niemczech, w Czechach, w Austrii i w Polsce. Pełna nazwa brzmi: Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza (SCB). Dom Generalny boromeuszek z Łańcuta znajduje się w Mikołowie, w archidiecezji katowickiej.
Początkiem było dzieło Józefa Chauvenel’a w Nancy w XVII wieku we Francji (1652), które odznaczało się miłosierną służbą wobec potrzebujących, chorych i opuszczonych w trudnych czasach, po wojnie trzydziestoletniej. Powstałe zgromadzenie wybrało św. Karola Boromeusza (1538-1684) za swego patrona, aby jego wzór osobowy – miłość Chrystusa, oddanie Kościołowi i człowiekowi, kształtował życie sióstr. Siostry składają nie tylko ślub czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, ale także ślub miłosierdzia.
Szczególnym charyzmatem tego zgromadzenia są: modlitwa, która ma dojrzewać do kontemplacji oraz miłosierna miłość wobec potrzebujących, chorych i ubogich, wobec dzieci i młodzieży.
Na ziemię polską Siostry Miłosierdzia św. Karola przybyły do Nysy w 1848 r. a już 30 lat później, w 1878 r. rozpoczęły swą służbę w Łańcucie. Początkowo zajęły się pielęgnacją chorych w szpitaliku przeznaczonym dla urzędników i służby hrabiego Alfreda Potockiego. Następnie, dostrzegając potrzeby tutejszego środowiska, podjęły działalność nauczycielską, prowadząc szkoły i przedszkole.
Obecnie siostry boromeuszki posługują w kancelarii parafialnej, w pracy katechetycznej w szkole, zajmują się dekoracją kościoła farnego z okazji świąt Bożego Narodzenia, przygotowaniem Ciemnicy i Bożego Grobu oraz ołtarzy na Boże Ciało. Nade wszystko siostry poprzez modlitwę i służebną obecność są obecne we wspólnocie parafialnej.
Wspólnote Sióstr tworzą:
- S. Damaris Grabowska (przełożona),
- S. Rozalina,
- S. Łukasza Biela,
- S. Angela Mencfel,
ul. Farna 12, 37 100 Łańcut
(17) 8674223 (nowy numer!)