Pogrzeb śp. ks. płk. Wojciecha Warchoły

„Niech was wszystkich Bóg błogosławi i… do zobaczenia” – takimi słowami zakończył swój testament zmarły 3 czerwca ks. Wojciech Warchoła. Pochodzący z Łańcuta kapłan przyjął święcenia w 1991 roku w zakonie oo. Kamilianów. Trzy lata później rozpoczął pracę w duszpasterstwie wojskowym, od 1996 roku był kapelanem Straży Granicznej. Równocześnie posługiwał w szpitalach wojskowych. W 2013 roku powrócił do rodzinnego miasta, w którym pomagał w duszpasterstwie parafialnym i szpitalnym.

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Wojciecha rozpoczęła eksporta do kościoła parafialnego. W piątek, 5 czerwca, o godzinie 18.00 trumna z ciałem zmarłego została przeniesiona do świątyni. Eucharystii żałobnej przewodniczył ks. bp Józef Guzdek – ordynariusz polowy Wojska Polskiego. W homilii przyrównał życie ks. Wojciecha do księgi, której kolejne rozdziały zapisywał miłością do Boga i człowieka. Przypomniał też, że zmarły kapłan przez całe życie był wierny charyzmatowi zakonu, w którym zaczynał swoją kapłańską drogę.

Msza Święta pogrzebowa zgromadziła rzesze wiernych i kapłanów, którzy chcieli podziękować śp. ks. Wojciechowi za jego posługę i otwartość na każdego człowieka. W uroczystościach uczestniczyli m.in. kapelani Wojska Polskiego i Straży Granicznej, poczet sztandarowy formacji i jej przedstawiciele. O godzinie 11.00 w kościele rozpoczęła się Eucharystia, które przewodniczył ks. bp Krzysztof Chudzio. Homilię do zgromadzonych skierował ks. płk. Zbigniew Kępa. Przywołując historię życia zmarłego podkreślił: „bierzemy udział w pogrzebie kapłana, który był wrażliwy na Boże dobrodziejstwa”. Na koniec Mszy Świętej ks. biskup złożył kondolencje rodzinie i bliskim zmarłego, a zebranym podziękowali ks. płk. January Wątroba, wikariusz biskupa polowego oraz proboszcz – ks. Tadeusz Kocór.

Uroczystości zakończyły się na cmentarzu komunalnym w Łańcucie. Śp. ks. płk Wojciech Warchoła został pochowany w mogile rodzinnej, a w ostatniej drodze oprócz bliskich towarzyszyli mu wierni z parafii, w których pracował i z rodzinnego Łańcuta, funkcjonariusze Straży Granicznej i licznie zebrani księża, także kapelani ordynariatu polowego.

 

ks. Tadeusz Kocór – powitanie:

 

ks. płk. Zbigniew Kępa – homilia:

 

ks. bp Krzysztof Chudzio – kondolencje:

 

ks. płk. January Wątroba – podziękowanie:

 

ks. Tadeusz Kocór – podziękowanie:

6 czerwca 2020|