Chrystus zmartwychwstał! I my zmartwychwstaniemy…

Chrystus zmartwychwstał!

W Wielką Sobotę, 11 kwietnia 2020 roku, o godzinie 19.00 rozpoczęła się w naszej świątyni Liturgia Wigilii Paschalnej. W tym roku, ze względu na panującą epidemię, nie było poświęcenia paschału na zewnątrz świątyni. Liturgia światła rozpoczęła się w prezbiterium kościoła, gdzie po poświęceniu ognia wysłuchaliśmy uroczystego orędzia wielkanocnego: Weselcie się już, zastępy Aniołów, w niebie: weselcie się, słudzy Boga. Niechaj zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo. Ta zaś świątynia niechaj zabrzmi potężnym śpiewem całego ludu. Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa! Zdobny blaskiem takiej światłości, raduj się, Kościele święty, Matko nasza! Ta zaś świątynia niechaj zabrzmi potężnym śpiewem całego ludu. (…) Niech ta świeca płonie, gdy wzejdzie słońce nie znające zachodu: Jezus Chrystus, Twój Syn Zmartwychwstały, który oświeca ludzkość swoim światłem i z Tobą żyje i króluje na wieki wieków.

W liturgii słowa prześledziliśmy historię zbawienia, rozpoczynając od stworzenia świata. Homilię wygłosił ks. Zbigniew Malec, który podkreślił, że „liturgia dzisiejszej nocy zachęca nas, aby w historii świata zobaczyć działanie Boga”. Przypomniał również, że także my powinniśmy cieszyć się nadzieją zmartwychwstania. „Chrystus zmartwychwstał! I my zmartwychwstaniemy… Śmierć to nie koniec. Jest inny – lepszy świat, do którego Bóg nas wzywa i zaprasza”.

Kolejnym elementem Liturgii Wigilii Paschalnej jest liturgia chrzcielna, w czasie której ma miejsce odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i poświęcenie wody, a rozpoczyna ją śpiew litanii do Wszystkich Świętych. Ostatnim elementem wielkosobotniej Eucharystii jest liturgia eucharystyczna, którą kończy Komunia Święta. Wigilia Paschalna jest centralnym momentem Triduum Paschalnego i rozpoczyna świętowanie zmartwychwstania Pana Jezusa.

Zapraszamy do wysłuchania homilii ks. Zbigniewa:

 

 

11 kwietnia 2020|