Drodzy Parafianie, mieszkańcy Łańcuta!

 1. W związku z zagrożeniem zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2, zgodnie, z zaleceniami Pasterzy Kościoła w Polsce, odwołujemy parafialne rekolekcje wielkopostne, wyjazd na drogę krzyżową w Bieszczady i drogę krzyżową ulicami miasta, oraz wszelkie inne spotkania grup apostolskich.
 2. Prosimy by do końca marca sprawy w kancelarii parafialnej (z wyjątkiem pogrzebów), załatwiać telefonicznie (17 225 28 73).
 3. Przypominamy o dyspensie wydanej przez Abpa Adama od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do końca marca. Osoby, które z niej korzystają prosimy o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach masowego przekazu. Korzystajmy z transmisji Mszy św. internetowej z naszego kościoła, z rozgłośni radiowych: Radia Maryja, Radia Fara i Radia Via a także w TVP, TRWAM, TV Polonia.
 • 7.00 – TVP 1
 • 9.00 Program 1 Polskiego Radia
 • 9.30 – Telewizja Trwam
 • 13.00 – Telewizja Polonia

Codzienna Msza święta z Jasnej góry na stronach http://jasnagora.pl/ i https://episkopat.pl/.

 1. Przypominamy o praktyce Komunii Świętej duchowej. Praktyka ta wywodzi się z chrześcijańskiej  starożytności. Dotyczyła tych, którzy z różnych powodów – czy to braku kapłana czy prześladowań – nie mogły przyjąć Komunii sakramentalnej. Dziś często zaleca się ją osobom chorym, które nie mogą przyjmować Komunii tak często jakby chciały. Polega ona na wzbudzeniu w sobie gorącego pragnienia przyjęcia Pana Jezusa.  W praktyce dobrze jest poprzedzić to wzbudzanie pragnienia modlitwą – np. odmówieniem Ojcze nasz, któregoś  z wyznań wiary, tekstu którejś z pieśni eucharystycznej. Można też oczywiście modlić się własnymi słowami, a wszystko poprzedzić czytaniem Słowa Bożego. Praktyka Komunii duchowej dotyczy tych, którzy są w stanie łaski uświęcającej. Ci, którzy mają świadomość popełnienia grzechu ciężkiego mogą oczywiście gorąco się modlić.
 2. Pasterze dla bezpieczeństwa zalecają Komunię na rękę, dlatego warto wiedzieć.Przyjęcie komunii świętej na rękę jest praktyką także wywodzącą się z chrześcijańskiej starożytności. Praktykowana jest też dziś, choć w Polsce stosunkowo rzadko. Podchodząc do rozdającego komunię należy wyciągnąć obie ręce tak, by prawa dłoń podtrzymywała lewą; prawa u dołu, lewa z góry.  Na tę lewą dłoń szafarz kładzie Hostię. Przyjmujący w ten sposób komunię powinien ją zaraz spożyć; zaraz, to znaczy tak, by udzielający  Komunii szafarz mógł zobaczyć, że faktycznie ją spożywamy. Spożywamy tak, że prawą ręką bierze Hostie leżącą w lewej ręce i wkłada do ust. Święty Cyryl Jerozolimski w IV wieku tak to wyjaśniał: „Przystępując do ołtarza nie wyciągaj gładko ręki i nie rozłączaj palców. Podstaw lewą dłoń pod prawą niby tron, gdyż masz przyjąć Króla. Do wklęsłej ręki przyjmij Ciało Chrystusa i powiedz „Amen”. Uświęć też ostrożnie oczy swoje przez zetknięcie ich ze świętym Ciałem, bacząc, byś zeń nic nie uronił. To bowiem, co spadło na ziemię, byłoby jakby utratą części twych członków. Bo czy nie niósłbyś złotych ziarenek z największą uwagą, by ci żadne nie zginęło i byś nie poniósł szkody? Tym bardziej zatem winieneś uważać, żebyś nawet okruszyny nie zgubił z tego, co jest o wiele droższe od złota i innych szlachetnych kamieni. Więcej na ten temat przeczytamy w najnowszym numerze Gościa z 15.03.
 3. Przeżywając w tej nadzwyczajnej sytuacji okres Wielkiego Postu, zachęcamy do praktyk pokutnych: modlitwy, postu i jałmużny oraz udziału w radiowych rekolekcjach wielkopostnych.
 4. Prosimy, każdego dnia o 20.30 o odmawianie różańca w rodzinach w duchowej łączności z kapłanami i siostrami zakonnymi, modlącymi się przed obrazem Matki Bożej Szkaplerznej. Modlitwą obejmijmy osoby chore oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służby medyczne i sanitarne, prośmy o pokój serc i łaskę nawrócenia
 5. Módlmy się intensywnie Koronką do Bożego Miłosierdzia i psalmami 51 i 91 o ustanie zagrożenia epidemiologicznego.
 6. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych przestrzegając zasad sanitarnych.

 Święty Boże, Święty mocny, Święty Nieśmiertelny zmiłuj się nad nami… (3x)

Od powietrza, głodu, ognia i wojny,wybaw nas Panie! (3x)

Od nagłej i niespodzianej śmierci, zachowaj nas Panie! (3x)

My grzeszni Ciebie Boga prosimy, wysłuchaj nas Panie! (3x)

Jezu, przepuść! Jezu, wysłuchaj! O Jezu, zmiłuj się nad nami!

Matko, uproś! Matko, ubłagaj! O Matko, przyczyń się za nami!  

Wszyscy Święci i Święte Boże, módlcie się za nami!

14 marca 2020|