Święto 10 Pułku Strzelców Konnych

10 Pułk Strzelców Konnych, który przed II wojną światową stacjonował w Łańcucie i bronił go we wrześniu 1939 roku, na stałe wpisał się w historię miasta. Już od lat w ostatnią niedzielę kwietnia obchodzimy Święto 10 PSK, aby uczcić pamięć tych, którzy bohatersko walczyli i nierzadko oddali życie w obronie Polski.

28 kwietnia uroczyste obchody rozpoczęły się Mszą Świętą o godzinie 11.00, w czasie której homilię wygłosił proboszcz parafii – ks. Tadeusz Kocór. W swoim słowie podkreślił, że Boże Miłosierdzie towarzyszy nam w każdej chwili życia i warto nauczyć się dostrzegać je w codzienności. Przypomniał też bohaterskie postawy żołnierzy 10 Pułku Strzelców Konnych oraz ich pamięć o Ojczyźnie, kultywowaną po zakończeniu II wojny światowej, często na obcej ziemi. Po Mszy Świętej uroczystości przeniosły się pod południową ścianę świątyni, na której umieszczona jest tablica upamiętniająca 10 PSK. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego i okolicznościowych przemówieniach zostały wręczone medale Pro Patria i złożone kwiaty.

Uroczystości uświetniła obecność 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. generała broni Stanisława Maczka ze Świętoszowa oraz harcerzy z holenderskiej Bredy.

 

Homilia ks. Tadeusza Kocóra:

 

Część oficjalna:

1 maja 2019|