Peregrynacja Ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan.

17 Listopada do Kościoła Parafialnego św. Stanisława-Biskupa w Łańcucie, przed wieczorną Mszą świętą o godz. 18.00 została uroczyście wprowadzona ikona Matki Bożej Wspomożycielki prześladowanych chrześcijan. Ikona peregrynuje po parafiach przy których są obecne Rady Rycerzy Kolumba i pozostała w łańcuckiej parafii przez tydzień.

Rycerze Kolumba są szczególnie zaangażowani w pomoc chrześcijanom prześladowanym za wiarę. Organizują dystrybucję paczek żywnościowych, schronienie, zapewniają odzież i finansują funkcjonowanie placówek medycznych w Syrii i Iraku. W zeszłym roku podjęli się odbudowy irakijskiego miasta Karamles, znajdującego się na Równinie Niniwy. Miasto, dawniej zamieszkałe głównie przez chrześcijan, zostało splądrowane i zniszczone przez wojska ISIS, a katolickie świątynie zbezczeszczone.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,96 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 11 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 105 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney’a.

17 listopada 2018|