TRZYDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU – 5 listopada 2017

1. Kilka dni temu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski, wydało oświadczenie w sprawie ograniczenia handlu w niedziele, w którym popiera obywatelski projekt „Solidarności”, podpisany przez 500 tys. obywateli naszego kraju o przywrócenie całemu społeczeństwu każdej niedzieli jako dnia wypoczynku i czasu budowania więzi rodzinnych oraz umacniania relacji społecznych. Niestety, jak wynika z dotychczasowych prac nad ustawą, aktualnie proponowane rozwiązania odbiegają zasadniczo od proponowanego kształtu tej inicjatywy.
W okresie przygotowań do obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości – otwarcie odnosząc się do dziedzictwa „Solidarności” – nie można pominąć niedzieli jako budulca duchowej wspólnoty narodu.
Jak czytamy w oświadczeniu – osoba, której odbiera się wolną niedzielę, jest kimś wykorzystywanym. Rzecz nie dotyczy jedynie osób pracujących w handlu – choć to ich los najbardziej leży nam na sercu. Wykorzystywani są również i ci, którym – oferując spędzanie niedzieli w handlowej galerii – zacieśnia się tym samym obszar budowania relacji z innymi do samej tylko konsumpcji, do zdobywania nowych towarów, mających rzekomo nieustannie poprawiać standard życia, co ostatecznie jest formą materializmu praktycznego.
Biskupi apelują do parlamentarzystów, aby mieli na względzie przede wszystkim dobro obywatela i dobro społeczeństwa, zagrożone – podobnie jak w innych państwach Europy – laicyzacją. Niedzielny odpoczynek jest jednym z nierozłącznych elementów sprawiedliwego traktowania wszystkich i nie może być luksusem dla wybranych.

2. Listopad to szczególny czas pamięci o zmarłych. Do 8 listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować dar odpustu zupełnego za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji, spełniwszy pozostałe zwykłe warunki odpustu, to znaczy: stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii św., odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Codziennie przed Mszą Świętą o godz. 17.30 modlimy się też za zmarłych w naszym kościele na wypominkach, które można jeszcze składać w kancelarii parafialnej. Prosimy je tylko wyraźnie wypełniać.

3. Dziś o 17.00 zmiana tajemnic różańcowych. Zapraszamy także osoby przyjęte do żywego różańca miesiąc temu.

4. W tym tygodniu odbywać się będą spotkania formacyjne kandydatów do bierzmowania. W poniedziałek klasy VI i VII, we wtorek II gimnazjum, w środę III gimnazjum. Młodzież przygotowuje liturgię Mszy św. o 18.00 i w niej uczestniczy, po której będzie katecheza.

5. W środę spotkanie Akcji Katolickiej a w piątek Rycerzy Kolumba.

6. W sobotę 11 listopada, przypada narodowe Święto Niepodległości. Wspominając czas trudnego wykuwania niepodległości Polski, trzeba nam dziś, troszczyć się o odrodzenie naszego narodu w wielu różnych wymiarach. Zapraszamy na Mszę św. w intencji Ojczyzny o godz. 9.00.

7. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję „Znicz na misje”, oraz wsparli Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta podczas kwesty na cmentarzu 1 listopada. Bóg zapłać.

8. Stowarzyszenie EKO-DAR zwraca się z prośbą, aby niepotrzebne, dobre rzeczy nie wyrzucać, lecz zgłaszać, do zabrania, do magazynu rzeczy używanych, z którego korzysta wiele osób potrzebujących. Szczegóły znajdziemy w Gaude Mater.

9. Ukazał się listopadowy numer naszego miesięcznika Gaude Mater, zachęcamy do lektury, jak również tygodnika Niedziela i Gość.

10. Zachęcamy do oglądnięcia bardzo wartościowego filmu Dwie korony, który jest poświęcony św. Maksymilianowi Kolbe.

11. W tym tygodniu zmarli: Maria Szczygieł i Jan Szpunar. Wieczne odpoczywanie …

12. Słowo Życia: Strzeż duszy mojej Panie, bo moje serce się nie pyszni i nie patrzą wyniośle moje oczy (Ps 131,1).

8 listopada 2017|