25 lat Caritas Archidiecezji Przemyskiej

W sobotę 20 czerwca 2015 roku odbyły się w Przemyślu uroczystości związane z 25 – leciem wznowienia działalności Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Nasze miasto reprezentowała liczna delegacja. Byli obecni m. in. starosta łańcucki Adam Krzysztoń, zastępca burmistrza p. Joanna Rupar, ks. Maciej Kandefer, przedstawiciele Szkolnych Kół Caritas z Zespołu Szkół Technicznych oraz z II Liceum Ogólnokształcącego z opiekunami p. Julią Smyrską oraz p. Agnieszką Szpunar, zaproszeni darczyńcy oraz przedstawiciele innych instytucji współpracujących z Caritas. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w archikatedrze przemyskiej celebrowana przez wielu kapłanów pod przewodnictwem ks. abpa Józefa Michalika, który wygłosił uroczystą homilię.

 

Abp Michalik podkreślił, że zdaniem Caritas jest nie tylko pomoc materialna, ale również duchowa i ukazywanie ubogim możliwości pomagania innym. – Łatwiej jest dać pieniądze albo bułkę, ale trzeba z nich wydobywać dobro – powiedział. – Caritas to nie może być tylko rozdawnictwo darów materialnych. To jest bardzo trudny problem – zaznaczył. – Przez różne inicjatywy, które Caritas podejmuje mnoży się dobro, wyrabia się sumienia ludzi. Ale jednocześnie starajmy się pomagać tak, by to nie była to tylko pomoc zewnętrzna w doraźnych ludzkich potrzebach, ale żebyśmy próbowali wydobywać z nich dobro i uszlachetniać ich przez ukierunkowywanie sumienia – radził metropolita przemyski.

Po Eucharystii zaproszeni goście oraz wszyscy uczestnicy zgromadzili się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. W programie artystycznym wystąpił kwartet smyczkowy z filharmonii rzeszowskiej oraz uczniowie ze szkolnego koła Caritas w Bolestraszycach, a także podopieczni WTZ z Przemyśla. Były liczne wystąpienia zaproszonych gości, film o działalności Caritas oraz wręczenie wyróżnień, statuetek i medali Caritas Polska przyznanych przez kapitułę Caritas Archidiecezji Przemyskiej dla zasłużonych wolontariuszy. Wśród odznaczonych medalem Caritas znaleźli się nasi parafianie – Małgorzata i Janusz Wodowie. Wdzięczni jesteśmy Bogu za 25 lat działalności Caritas na terenie naszej Archidiecezji. [xmk]

20 czerwca 2015|