Święto 10 Pułku Strzelców Konnych

Dwa dni, 24 i 25 kwietnia, przy pięknej, słonecznej pogodzie obchodzono w Łańcucie Święto 10 Pułku Strzelców Konnych. Święto odbywa się co roku w ostatni weekend kwietnia, dla upamiętnienia daty 29 kwietnia 1919 roku, kiedy to będący zalążkiem pułku 1 szwadron sformowany we Włoszech przekroczył granicę Polski. Pierwszy dzień Święta był jednocześnie Świętem Szkoły Podstawowej nr 3 Łańcucie im. 10 Pułku Strzelców Konnych. […] Po południu był czas na wyjazd do Albigowej, gdzie pułk 9 września 1939 roku stoczył bitwę w obronie Łańcuta. Organizatorem drugiego dnia święta było Koło 10 Pułku Strzelców Konnych.

Rozpoczął się on walnym zebraniem koła, po którym w Sali Tradycji pułku rodzina ppłk. Emila Słatyńskiego, jednego z dowódców pułku, przekazała przysłaną z Ziemi Ognistej pierwszą tablicę z jego nagrobka. Nieśmiertelnik wachm. Wawrzyńca Pateraka przekazał do Sali Tradycji jego wnuk Paweł, natomiast Joanna i Bogdan Wielgat przywieźli kamienie z plaży w Corsuelles sur Mer w Normandii, gdzie 31 lipca 1944 roku lądował Pułk, rozpoczynając swój szlak bojowy przez Francję, Belgię i Holandię aż do niemieckiego portu w Wilhelmshaven. Odbył się też pokaz filmu z ubiegłorocznej wyprawy szlakiem bojowym 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka. Po obiedzie konny poczet ze sztandarem Pułku wyruszył spod dawnego Kasyna Urzędniczego, gdzie dziś znajduje się Sala Tradycji, w stronę kościoła farnego pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, który przed wojną był kościołem garnizonowym pułku. Tam o godz. 17.30 odbył się koncert pieśni patriotycznych przygotowany przez chór Alcanto. Po nim została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji poległych i zmarłych żołnierzy pułku. Na zakończenie złożono kwiaty pod poświęconą pułkowi tablicą pamiątkową, a Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Miasta Łańcuta zaprezentowała wiązankę melodii wojskowych.

Na tegoroczne Święto Pułkowe przyjechali do Łańcuta goście nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Z Francji przybyli André Dubuisson – Zastępca Przewodniczącego Rady Generalnej Departamentu Orne z małżonką, Edith Bozo – Przewodnicząca Stowarzyszenia Memoriału Montormel, Stéphane Jonot – Dyrektor Memoriału Montormel oraz Jakub Wiącek – społecznik działający w Muzeum Montormel, popularyzator dokonań żołnierzy gen. Maczka we Francji. Nie mogło zabraknąć na Święcie Pułku przedstawicieli 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka ze Świętoszowa, której 10 kompania rozpoznawcza Strzelców Konnych kultywuje tradycje pułku. Mieliśmy przyjemność gościć dowódcę brygady płk. Macieja Jabłońskiego, a także dowódcę kompanii kpt. Michała Fabiszewskiego i delegację żołnierzy kompanii. Belgijski Związek Polskich Kombatantów i Weteranów 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka w Belgii reprezentowali jego Prezes i Wiceprezes – Jan Cornelissens i Jos Stoffels, natomiast Stowarzyszenie 1 Polskiej Dywizji Pancernej Niderlandy – Konsul do spraw zagranicznych i ambasad Adrian Stopa i redaktor wydawanego przez stowarzyszenie biuletynu Krystyna Stopa. Ze Szkocji przyjechała Karen Gładysz-Gryff z Edynburga – córka por. Mieczysława Gładysz-Gryffa, kawalerzysty, sybiraka, żołnierza II korpusu gen. Andersa. Przyjechali też do Łańcuta wierni tradycji Maczkowców motocykliści ze Stowarzyszenia Patria dowodzeni przez Wojtka Krupę, którzy w ubiegłym roku zorganizowali kolejny już rajd szlakiem 1 Dywizji Pancernej. Dla gości zorganizowano zwiedzanie Sali Tradycji 10 PSK, przepięknego zamku-pałacu w Łańcucie, największej w Europie powozowni, palmiarni, storczykarni i ogrodu z jak zwykle pięknie kwitnącymi na pułkowe święto magnoliami.

Zapraszamy za rok do Łańcuta na Święto 10 Pułku Strzelców Konnych. [Tekst i foto Joanna i Bogdan Wielgat -Koło 10. Pułku Strzelców Konnych]

25 kwietnia 2015|