Zapraszamy na pielgrzymkę do Libanu

im1342597444

 

Tam, gdzie ziemia dotyka nieba…

     

   9 – 17 luty 2015 r.

 

 

LIBAN to kraj wielkich kontrastów: zielonych wybrzeży Morza Śródziemnego, pokrytych śniegiem szczytów Antylibanu a także Dolin Beeka i Kadisz. Ta ziemia to historia wspaniałych pozostałości choćby takich miast jak Baalbek, Sydon i Tyr, a równocześnie wysokich wieżowców w Bejrucie. Liban to losy Fenicjan, Greków, Rzymian, Bizantyjczyków, Arabów, Krzyżowców, Turków i Francuzów. O cedrze z Libanu, drewnie bogów i królów, Pismo Święte mówi ponad siedemdziesiąt razy, a więc dwukrotnie częściej niż o pszenicy, jednym z najbardziej popularnych zbóż w starożytnym Izraelu, psalmy mówią o „cedrach Bożych”, Ojcowie Kościoła porównywali Maryję do góry, a raczej do wysokiego pasma gór Libanu. Ileż to razy Biblia wspomina Liban….. To na tej cudnej libańskiej ziemi, jak głosi legenda, sam Bóg zszedł na ziemię i zasadził swoimi rękoma cedry. Tutaj po dzień dzisiejszy żyje jeden z najstarszych Kościołów chrześcijańskich. To ta ziemia zrodziła świętych maronitów: Św. Charbela, Św. Rafkę i Św. Antoniego Egipskiego, którzy w nadzwyczajny sposób przypominają nam o istnieniu Boga, Jego wszechmocnej miłości i nieskończonym miłosierdziu.

1 DZIEŃ (9.02.2015 – PONIEDZIAŁEK)

Dojazd na lotnisko Warszawa OKĘCIE na 2 godziny przed odlotem, odprawa bagażowo–paszportowa godz. 20.45 wylot z międzylądowaniem w Belgradzie.

2 DZIEŃ (10.02.2015 – WTOREK)          ANNAJA, JAABATA

Przylot do Bejrutu o godzinie 03.15. Transfer do hotelu, odpoczynek. Późne śniadanie. Przejazd do Annaja. Zwiedzanie klasztoru Św. Marona, położonego na wysokości 1200 m.n.p.m. Modlitwa przy relikwiach Świętego Charbela, nawiedzenie nowego kościoła oraz pustelni św. Piotra i Pawła, w której to Św. Charbel spędził ostatnie lata swojego życia. Przejazd w kierunku Jaabata – sanktuarium św. Rafki. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

3 DZIEŃ (11.02.2015 – ŚRODA)   DOLINY QUADISHA, BEKAA-KAFRA, LAS BOSKICH CEDRÓW

Śniadanie. Wyjazd w kierunku Doliny Quadisha, gdzie znajdują się kaplice, groty i pustelnie pokryte XII – wiecznymi freskami, wtapiające się w niezwykle urozmaicony krajobraz. Postój w Bekaa-Kafra w miejscu urodzenia Św. Charbela. Pamiątką po świętym jest tutaj skromny domek zamieniony w kaplicę oraz źródełko. Przejazd przejazd przez miasteczko Baszarra, w którym urodził się słynny libański poeta Khalil Gebran. Podziwianie lasu cedrów libańskich, wspominanych w Starycm Testamencie, poszukiwanych niegdyś do budowy wielkich budowli sakralnych.  Nawiedzenie klasztoru św. Antoniego Egipskiego. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

4 DZIEŃ (12.02.2015 – CZWARTEK)                 BYBLOS, GHAZIR, GROTY JEITA, HARISSA

Śniadanie. Przejazd do Byblos – miasta z V w p.n e, najwspanialszego niegdyś portu fenickiego eksportującego drewno cedrowe do Egiptu, miejsce powstania alfabetu fenickiego. Zobaczymy stare miasto, kościół św. Jana Chrzciciela, zamek krzyżowców, teatr rzymski, perską fortecę. Przejazd do Ghazir, niewielkiego, malowniczego miasteczka z znajdującym się na szczycie góry klasztorem św. Antoniego Padewskiego. Przejazd w kierunku Groty Jeita. Przepłynięcie łodziami, następnie przejście trasą turystyczną z piękną widokową trasą turystyczną, przejazd kolejką linową. Przejazd do Harissy – ważnego ośrodka pielgrzymkowego, gdzie znajduje się statua Matki Bożej Pani Libanu. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

5 DZIEŃ (13.02.2015 – PIĄTEK)   BEJRUT, DEIR EL-QAMAR

Śniadanie, Zwiedzanie Bejrutu: spacer po tętniącym życiem bulwarze Corniche. Place d’Etoile z parlamentem, meczet Al-Omami i katedra św. Jerzego, Plac Męczenników, Muzeum Narodowe. Po południu wyjazd w Góry Libanu do Chouf. Zwiedzanie pałacu Beiteddine z XVIII w. Przejazd do Deir el-Qamar – pierwszej stolicy Libanu. Spacer po malowniczej medinie, nawiedzenie kościoła Maryi Panny powstałego ok. 450 roku. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

6 DZIEŃ (14.02.2015 – SOBOTA)DOLINA BEKAA, ANJAR, KSARA

Po śniadaniu przejazd w kierunku doliny Bekaa: obszaru żyznej ziemi zamieszkiwanej od wieków między Górami Libanu i Antylibanu. Dolina znana ze wspaniałych pozostałości antycznych ruin. Zwiedzanie Baalbek – centrum kultu starosemickiego boga Baala.Przejazd do Anjar: zwiedzanie ruin pałacu kalifów Umajadzkich odkrytych w latach 40 – ubiegłego wieku, pozostałości ulic, świątyń. Dalszy droga w kierunku Ksara – miasta, które już przez rzymian wykorzystywane było do produkcji wina. Możliwość degustacji i zakupu. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

7 DZIEŃ (15.02.2015 – NIEDZIELA)       BEJRUT, ANNAYA

Śniadanie. Czas wolny. Wyjazd do Annaya, udział w uroczystościach ku czci św. Charbela. Czas na indywidualną modlitwę. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

8. DZIEŃ (16.02.2015 – PONIEDZIAŁEK)         TYR, SYDON, MAGHDOUCHE

Po śniadaniu wyjazd autokarem w kierunku pozostałości najważniejszych miast fenickich Tyru i Sydonu. Tyr to miasto gdzie spotykają się trzy kontynenty, a wpływy cywilizacji mieszają się od blisko 4 tys. lat. Znane jest przede wszystkim z historii króla Hirama i jego wielkiej przyjaźni z królem Salomonem. Stąd wysyłano cenne drewno cedrowe na budowę Świątyni Salomona w Jerozolimie i innych świątyń. Stąd św. Paweł wypływa na trzecią podróż misyjną. Zwiedzanie pozostałości starożytnej nekropolii, term, największego na terytorium Cesarstwa Rzymskiego hipodromu, ulic kolumnowych. Przejazd do Sydonu. Stąd św. Paweł wypływa w podróż do Rzymu. Sydon, to przede wszystkim produkcja szkła, purpury a przede wszystkim historia początków alfabetu. W programie: zamek morski Krzyżowców, targ, odnowione uliczki żydowskie oraz pałac rodziny Debbane. Przejazd do Maghdouche – nawiedzenie sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej wybudowanego w miejscu groty, gdzie według tradycji Maryja miała oczekiwać powrotu Jezusa z Sydonu. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

9 DZIEŃ (17.02.2015 – WTOREK)

Wyjazd z hotelu na lotnisko, odprawa, bagażowo–paszportowa; 04:00 odlot samolotu z międzylądowaniem, przylot na lotnisko Okęcie o godz. 8.45. Powrót autokarem do Łańcuta.

CENA: 3 700 zł

ŚWIADCZENIA:

– przelot samolotem
– zakwaterowanie w hotelach *** w pokojach 2,3 osobowych
– transfery autokarem na terenie Libanu
– wyżywienie śniadania i obiadokolacje
– opieka przewodnika i duszpasterza
– ubezpieczenie KL, NNW, bagaż

CENA NIE ZAWIERA:

– dodatkowe opłaty na bilety wstępów, opłaty za przewodników – 100 $

– transfer na lotnisko Warszawa – Okęcie z Łańcuta i z powrotem – ok.150 zł

Program jest ramowy i może ulec zmianom. W każdym dniu przewidziano wspólną Mszę Świętą oraz czas modlitwy. Uczestnicy wyjazdu nie mogą posiadać izraelskich stempli w paszporcie, należy dokonać ich wymiany przed wyjazdem. Koniec ważności paszportu nie może nastąpić wcześniej niż na 6 miesięcy przed planowanym wyjazdem. Zapisy i dodatkowe informacje u ks. Macieja Kandefera (tel. 660 432 100 e-mail: parafia@lancut.przemyska.pl.) Zaliczkę w wysokości 1 700 PLN należy wpłacić przy zapisie na pielgrzymkę, pozostałą kwotę do 11 stycznia 2015. Spotkanie organizacyjne zaplanowano na niedzielę 11 stycznia na godz. 15.00. Jeżeli to możliwe bardzo proszę o wpłacenie I i II raty na konto nr 38 1140 2004 0000 3302 5121 9153 z dopiskiem Pielgrzymka do Libanu.

18 października 2014|