„Nicolaus” koncertował w Farze

W sobotę, 27 września br., odbył się w naszym kościele galowy koncert Chóru i Orkiestry „Nicolaus” z Kraczkowej, który uświetnił uroczystość Święta Patrona Miasta i Powiatu Łańcuckiego św. Michała Archanioła. Zespół wykonał kilkanaście utworów wybitnych polskich i zagranicznych kompozytorów, które w pięknym wnętrzu naszej naszego sanktuarium zabrzmiały zupełnie inaczej niż na przykład w sali balowej Muzeum-Zamku, gdzie soliści i muzycy z Kraczkowej występowali wielokrotnie. Orkiestrą i chórem dyrygował maestro Zdzisław Magoń, założyciel zespołu, który w przerwach pomiędzy poszczególnymi utworami opowiadał o historii powstania chóru i orkiestry, o licznych występach w kraju i poza jego granicami, nagranych płytach z koncertami i kolędami, uroczystościach kościelnych, do których oprawę muzyczną przygotowywali artyści z Kraczkowej.

   W przerwie koncertu starosta łańcucki Adam Krzysztoń wręczył uroczyście honorową nagrodę – statuetkę Świętego Michała Archanioła przyznawaną od 13. lat osobom szczególnie zasłużonym dla Ziemi Łańcuckiej. W tym roku decyzją specjalnie powołanej kapituły otrzymał ją Józef Bosak – skrzypek muzykujący w kapeli ludowej „Budzianie”, który od ponad 60. lat wspiera inicjatywy kulturalne oraz pomaga młodym muzykom, służąc swym bogatym doświadczeniem. W swojej bogatej karierze muzycznej występował m. in. z orkiestrą dętą z Białobrzeg, zespołem śpiewaczym „Brzeziny”, orkiestrą dętą „Zgoda”, grupą obrzędową „Dolany” z Żołyni.

   Warto dodać, że po raz pierwszy statuetkę św. Michała Archanioła, decyzją Rady Powiatu Łańcuckiego, wręczono papieżowi – dzisiaj już świętemu – Janowi Pawłowi II na placu św. Piotra w Rzymie 24 października 2001 roku, podczas pielgrzymki samorządowców i mieszkańców Ziemi Lańcuckiej. W kolejnych latach to zaszczytne wyróżnienie spotkało: Felicjana Dzierżanowskiego, Władysławę Prucnal, Franciszka Frączka, Barbarę Salicką Jana Burego, Bogdana Dudka, Mieczysława Nycza, Zygmunta Kluza, ks. Władysława Kenara, Zofię Turosz, Romana Skomrę i Edwarda Krauza.

   Na zakończenie tego niezwykłego koncertu, w którym oprócz licznie zebranych parafian, gospodarzy miasta i powiatu, uczestniczyli także goście z Węgier i Ukrainy, ksiądz proboszcz Tadeusz Kocór podziękował wszystkim wykonawcom oraz osobiście dyrygentowi Z. Magoniowi, za piękny wieczór, który dostarczył jego uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń, zaś zgromadzeni słuchacze nagrodzili muzyków i śpiewaków owacją na stojąco.

ADAM KUNYSZ

27 września 2014|