PIELGRZYMKA DO REPUBLIKI CZESKIEJ

W piątek 12 września 2014 roku wczesnym rankiem wyruszyliśmy grupą 55 osób na kolejną pielgrzymkę zorganizowaną przez ks. Macieja Kandefera, tym razem do Republiki Czeskiej. Hasło pierwszego dnia to: Zwyciężymy, wzywając Maryi.Pierwszym etapem naszej pielgrzymki był Ołomuniec – dawna stolica Moraw oraz stolica biskupstwa Kościoła Rzymskokatolickiego, czeskiego Kościoła Husyckiego i Kościoła Prawosławnego. Tutaj też w 1573 roku powstał drugi w Czechach uniwersytet. Ołomunieckie Stare Miasto to drugi po Pradze zespół zabytków w Czechach.

Zobaczyliśmy tutaj: 30 – metrową kolumnę Trójcy Przenajświętszej, która znajduje się na liście zabytków UNESCO, ratusz Starego Miasta z renesansową loggią, katedrę św. Wacława, kościół dominikanów z gotyckim krużgankiem, barokowy pałac arcybiskupi. Przypomnieliśmy sobie też życiorys św. Jana Sarkandra, męczennika morawskiego, którego św. Jan Paweł II kanonizował 21 maja w 1995r. właśnie w Ołomuńcu. Po zwiedzaniu centrum Starego Miasta udaliśmy się do oddalonego o 8 km miejsca pielgrzymkowego o nazwie Święty Kopeczek, gdzie w Sanktuarium NMP Miłosiernej uczestniczyliśmy we Mszy św. Miejsce to na Morawach pełni rolę naszej Częstochowy. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy do Velehradu- wioski położonej w południowo-wschodnich Czechach. Miejscowość ta w IX-X wieku była stolicą słowiańskiego państwa Wielkich Moraw, którego władca Rościsław w 863r. sprowadził misjonarzy świętych Cyryla i Metodego. To tutaj zgodnie z tradycją znajdowała się siedziba pierwszego arcybiskupa Moraw św. Metodego. W Velehradzie znajduje się również klasztor cystersów i piękny kościół przez nich wybudowany, a następnie poświęcony w 1228 roku.

Hasło drugiego dnia to: Boskie Dziecię – Mały Królu – obdarz świat pokojem.

W drugim dniu naszej pielgrzymki przybyliśmy do Pragi – stolicy Czech i największego ośrodka gospodarczego, politycznego, kulturalnego i naukowego Czech. Praga powstała z połączenia osad i grodów nad rzeką Wełtawą W pierwszym dniu zwiedzaliśmy wzgórze zamkowe Hradczany z gotycką katedrą św. Wita, skąd mogliśmy zobaczyć przepiękną panoramę Pragi z mnóstwem wież kościelnych i pałacowych oraz mostem Karola. Następnie zwiedziliśmy zamek królewski i podziwialiśmy malownicze wąskie uliczki Pragi wraz z jej starannie utrzymanymi budowlami. W tym dniu w dzielnicy Mala Strana uczestniczyliśmy w Mszy św. odprawionej w sanktuarium Dzieciątka Jezus. Jest to pierwsze w świecie takie sanktuarium, gdzie czczona jest figurka Dzieciątka Jezus o wielkości 45 cm ubrana w strój z płótna. Jego kult rozpowszechnił się po tym, jak wojska szwedzkie oblegające Pragę wycofały się na skutek modlitw wiernych do Dzieciątka Jezus o ratunek . Miasto ocalało. Obecnie notowane są liczne cuda za wstawiennictwem Praskiego Dzieciątka.

Hasło trzeciego dnia to: W Krzyżu Chrystusa nasza nadzieja.

W trzecim dniu wyjechaliśmy do miasta Przibram u podnóża Brdy, ośrodka wydobycia rud cynku, ołowiu, srebra i uranu. Tutaj znajduje się najbardziej znane sanktuarium maryjne w Czechach, pod nazwą Matki Bożej Svatohorskiej. Tutaj też uczestniczyliśmy w niedzielnej Mszy Świętej. Następnie wróciliśmy do Pragi, aby kontynuować jej zwiedzanie. W dzielnicy Stare Miasto zobaczyliśmy ratusz z oryginalnym zegarem astronomicznym (Orloj) i dwunastoma apostołami, przepiękne kamienice . Odczuliśmy niezwykłą atmosferę tego miasta. Udaliśmy się również na most Karola o długości 0,5 km i szerokości 10m , który łączy dzielnicę Stare Miasto z dzielnicą Mala Strana. Most stanowi dużą atrakcję dla Pragi i przybywających tutaj turystów. Znajdują się na nim rozmaite rzeźby. Jako pierwsza powstała w 1683r rzeźba św. Jana Nepomucena. Zwiedziliśmy też dzielnicę Nowe Miasto, gdzie podziwialiśmy umiejętność Czechów w sposobie łączenia nowego budownictwa ze starym, już zabytkowym. Tutaj zobaczyliśmy Muzeum, Teatr Narodowy, ale też tańczący dom. Zwiedziliśmy dzielnicę żydowską , aby podziwiać piękne kamienice z charakterystycznymi złoceniami. Zwieńczeniem naszego pobytu w Pradze była uroczysta kolacja na statku pływającym po Wełtawie.

Hasło czwartego dnia to: Matko Bolesna – Panno wierna, wyproś nam łaskę mocnej wiary.

W tym dniu udaliśmy się do miasta Kutna Hora, które wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Była to osada górnicza, w której w dawnych czasach bardzo prymitywnymi sposobami wydobywano rudy srebra. Prawa miejskie Kutna Hora uzyskała w 1308 roku. Zwiedziliśmy tutaj gotycki kościół św. Barbary i pospacerowaliśmy po mieście. Następnie udaliśmy się w kierunku granicy czesko – polskiej, zwiedzając po drodze kaplicę, wykonaną na wzór kaplicy Czaszek w Czermnej/ k. Kudowy Zdroju. Ostatnim etapem naszej pielgrzymki i jej zwieńczeniem była Msza św. w przygranicznej miejscowości Nachod, założonej w pierwszej połowie XIII wieku, gdzie pracował nasz rodak z Łańcuta ks. Marek Szteliga, również uczestnik naszej pielgrzymki. To dzięki niemu nauczyliśmy się podstaw języka czeskiego, abyśmy wspólnie z jego parafianami mogli czynnie uczestniczyć w nabożeństwie Mszy św. Kościół w Nachodzie łączy elementy tradycji z nowymi elementami, jakimi są ołtarz z Dekalogiem oraz oryginalnym tabernakulum, wykonane ze specjalnego, bardzo wytrzymałego szkła, w którym wieczna lampka pulsuje 60 sekund na minutę. To było bardzo wymowne……

Na koniec w imieniu wszystkich pielgrzymów pragnę podziękować Kapłanom, którzy towarzyszyli nam w tej pielgrzymce za duchowe jej przeżycie ,ale także za radosną atmosferę, jaka towarzyszyła nam w trudzie pielgrzymowania. Bóg zapłać![ Pątniczka]

 

PROGRAM PIELGRZYMKI

piątek, 12.09.

Wyjazd z Łańcuta o godz. 2.00 (parking przy MDK, ul. Kościuszki). Przejazd w kierunku Czech do Ołomuńca. Zwiedzanie barokowego centrum miasta: kolumna Trójcy Przenajświętszej (UNESCO), ratusz Starego Miasta, katedra św. Wacława, pałac Arcybiskupi, kościół M.B. Śnieżnej. Przejazd na Św. Kopeczek- nawiedzenie Sanktuarium Wizerunku Najświętszej Marii Panny Miłosiernej, Kościół Pielgrzymkowy, Morawska Santa Maria Maggiore, Schody Święte. Msza Święta. Przejazd do Velehradu, zwiedzanie kościoła. Przejazd na nocleg w Blansku do hotelu Macocha***, obiadokolacja.

sobota,, 13.09.

Śniadanie, przejazd do Pragi, zwiedzanie Małej Strany, kościół M.B. Zwycięskiej (Sanktuarium Dzieciątka Jezus – msza święta). Zwiedzanie Hradczan: Stary Zamek Królewski, Nowy Zamek Królewski, katedra św. Wita, bazylika św. Jerzego, Złota uliczka, Praska Loreta. Wieczorna biesiada w Restauracji Klasztornej. Przejazd do hotelu Top Praha****. Nocleg.

niedziela, 14.09.

Śniadanie, przejazd do Příbramu, zwiedzanie Sanktuarium M.B. Svatohorskiej, powrót do Pragi, dalsze zwiedzanie: Stare miasto, Nowe miasto, Józefów, kościół N.M.P przed Tynem, most Karola ze słynnymi rzeźbami. Czas wolny. Msza święta w klasztorze Strahowskim, wejście na wzgórze Petřin. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg

poniedziałek, 15.09.

Śniadanie i wykwaterowanie z hotelu przejazd do Kolina – rynek z barokowymi kamienicami, ratusz, słup morowy, dawna dzielnica żydowska z synagogą, wczesnogotycka katedra św. Bartłomieja. Następnie przejazd do Kutnej Hory, miasta wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO – Stare Miasto z kościołem św. Barbary, gotycka kaplica królewska, kościół klasztorny Wniebowzięcia NMP. Wyjazd w kierunku granicy czesko-polskiej. Nawiedzenie kościoła w Nachodzie, spotkanie z lokalną wspólnotą katolików i wspólna Msza święta. Kolacja, droga powrotną do Łańcuta, planowany przyjazd w późnych godzinach nocnych.

KOSZT: 750 zł

ŚWIADCZENIA:

–        przejazd autokarem

–        3 noclegi w hotelach ***/****

–        wyżywienie (śniadania i obiadokolacje zgodnie z programem)

–        opieka pilota/przewodnika

–        bezprzewodowe zestawy nagłaśniające TOUR AUDIO GUIDE dla każdego uczestnika

–        ubezpieczenie

–        bilety wstępu (ok 500 koron)

Zapisy (imię, nazwisko PESEL, adres, nr dowodu osobistego) w kancelarii parafialnej lub u ks. Macieja Kandefera (tel. 660 432 100) Przy zapisie wpłata zaliczki w wysokości 500 zł.

II rata – 250 zł do 6 września. Jeżeli to możliwe prosi się o wpłacenie I i II raty na nr konta: 38 1140 2004 0000 3302 5121 9153 (mbank) właściciel rachunku: Maciej Kandefer z dopiskiem Pielgrzymka do Czech.

Spotkanie organizacyjne odbędzie się w dniu 6 września (sobota) o godz. 16.00

15 września 2014|