Świadectwo Misjonarki z Demokratycznej Republiki Konga

6 lipca w naszej parafii gościła siostra Estera Wawro, Salwatorianka z Kowezi w Demokratycznej Republice Konga. Siostra Estera, pochodząca z Brzózy Stadnickiej, absolwentka Akademii Medycznej w Katowicach zarządza szpitalem prowadzonym przez Misję ss. Salwatorianek w tym afrykańskim mieście. Prócz szpitala misja prowadzi również szkołę, żłobek oraz sierociniec.

Siostra Estera dzieliła się świadectwem swojej misyjnej pracy podczas niedzielnych Mszy Świętych.

Siostry Salwatorianki zapoczątkowały swoją działalność misyjną w RDC w 1958 r. Wtedy to pierwsze misjonarki zasiały ziarno na czarnym lądzie i tak do dzisiaj staramy się kontynuować to dzieło starając się wszelkimi sposobami i środkami dotrzeć do drugiego człowieka i wszędzie tam gdzie Chrystus jest nieznany i kochany. Dzięki Opatrzności prowadzimy szpitale, ośrodek dożywiania dla dzieci ,żłobek, przedszkole i szkoły wszędzie tam gdzie posiadamy placówki misyjne. Jesteśmy rozsiane po całym kraju RDC mając 9 placówek w tym 3 w buszu do którego można dojechac w porze suchej, ponieważ drogi praktycznie nie istnieją i w porze deszczowej są nieprzejezdne. Jeśli chodzi o drogi asfaltowe to w całej RDC jest ich tylko 3%. W roku ubiegłym dzięki Opatrzności udało nam się otworzyć jeszcze 2 placówki ; jedną w Gomie gdzie siostry pracują w sierocińcu i drugą w Zambii.

Jeśli chodzi o rozwój liczebny sióstr w Congo to na dzień dzisiejszy jest nas 84 siostry w tym już tylko 2 misjonarki. Pozostałe niestety musiały opuścić Congo by powrócić do swoich krajów natalnych ze względów zdrowotnych.

Jedną z większych szkół posiadamy w Kolwezi. Jest to tak naprawdę kompleks szkolny na 1500 dzieci a w nim mamy przedszkole, szkołę podstawową i gimnazjum. Szkoła prowadzona jest przez nas ale 2/3 to jeszcze personel świecki. Dlatego nie można mówic o jakichkolwiek zarobkach, bo to co otrzymujemy za

edukację dzieci, przechodzi w ręce personelu świeckiego. Każda instytucja szkolna, aby się utrzymać musi być płatna ponieważ ze strony panstwa nie ma żadnej pomocy finansowej. Ciągle borykamy się z wieloma problemami edukacyjnymi ponieważ nie mamy znikąd żadnego wsparcia. Brakuje nam pomocy naukowych, przydałoby się dobudować kilka klas bo np.w takiej klasie jest 60- 70 uczniow a na 1 stolik przypada 3,4 dzieciakow.

Od poprzedniego roku budujemy drugie przedszkole i żłobek aby wten sposób odpowiedzieć na potrzeby społeczeństwa, ale ze względów finansowych ta budowa niestety też potrwa kilka lat.

   Rodziny w RDC sa wielodzietne. Przeciętna rodzina to 8,10 dzieci i wzwyż. Dlatego niestety nie wszystkie dzieci mają szansę uczęszczać do szkoły.

To rodzice decydują kto i ile będzie się uczyło w miarę możliwości finansowych.

Ale najczęściej to wygląda to tak, że 1 lub 2 – ka uczy się a reszta pozostaje w domu. Dlatego zajmuję się adopcją na odległość, tzn. szukam rodzin w Polsce które opłacają dzieciom naukę w szkole. I roczna opłata na jedno dziecko wynosi 100 $.

Jak wspomniałam wyżej zajmujemy się też leczeniem, opieką chorych w naszych szpitalach. To co otrzymujemy w zamian za świadczenia zdrowotne ledwo wystarcza nam na lekarstwa czy na wypłaty ekipie pracującej w naszym szpitalu. A niestety i w tej materi nie mamy żadnej pomocy znikąd. Szukamy partnerów którzy pomogliby nam wesprzeć to piękne dzieło w RDC.

Umieralnosć ludzi w Congo jest bardzo wysoka a średnia wieku wynosi 40-45 lat, bo takie choroby jak: malaria, dur brzuszny, odra, cholera czy AIDS zbierają swoje żniwo.

Dlatego drogi pielgrzymie tej ziemi!

Czy wiesz,że gdyby wszyscy cierpiący głód, nieszczęśliwi, opuszczeni, wyrzucani na ulicę – gdyby ustawili się w pochodzie to otoczyliby oni 200 razy Ziemią? Czy cię to nie przeraża?

Jeśli jesteś głodny, to pomyśl o 800 mln ludzi w tym dzieci, którzy dziś nie będą jedli.

Jeśli macie katar, nie mówcie, mój Boże jaki jestem chory, ale pomyślcie o tych wszystkich tam na czarnym lądzie którzy nigdy nie widzieli i nie zobaczą lekarza. Jeśli w twojej kolekcji bibliotecznej brakuje Ci jakiegos bestselera, to pomyśl o ponad 1 miliardzie ludzi którzy nie umieją czytać.Czy nas to nie przeraża?

Jeżeli zechcesz wesprzeć dzieło misyjne, oto nr konta bankowego:

SOEURS DU DIVIN SAUVEUR (SIOSTRY BOSKIEGO ZBAWICIELA- SALWATORIANKI)

Adres: Av. Lumumba nr 1223

Bank: TRUST MERCHANT BANK SARL

SWIT: TRMSCD3L

NR KONTA: 1230-0000041-01-40 konto dolarowe

                   1230-0000041-02-41 konto euro

Republika Demokratyczna Konga

6 lipca 2014|