Obchody Triduum Paschalnego 2014

Od Wielkiego Czwartku, który w tym roku przypadal 17 kwietnia, Kościół rozpoczął uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego. Uroczysta Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. Senior Władysław Kenar miała charakter bardzo uroczysty.

 

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

W liturgii podczas śpiewu hymnu „Chwała na wysokości Bogu”, którego nie było przez cały Wielki Post, biją dzwony. Nietypowo, bo od śpiewu pieśni „Wieczernik” przy akompaniamencie gitary, rozpoczął homilię ks. Leszek. Po homilii wszyscy kapłani odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie, a dzieci w imieniu całej wspólnoty parafialnej podziękowały im za ich posługę i wręczyły symboliczne czerwone róże. Po Mszy św. przeniesiono Najświętszy Sakrament do tzw. ciemnicy. Tam rozpoczęła sięę adoracja Najświętszego Sakramentu. Wymownym znakiem odejścia Jezusa, który po Ostatniej Wieczerzy został pojmany, jest ogołocenie centralnego miejsca świątyni, czyli ołtarza. O godzinie 22.00 adoracja Chrystusa w Ciemnicy odbywała się przy dźwiękach muzyki J. S. Bacha w wykonaniu Maji i Mateusza Kwiatkowskich.

Wielki Piątek to dzień Krzyża. O godz. 18.00 odprawiona została jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Przewodniczył jej ks. Jan Częczek. Homilię w tym dniu wygłosił ks. Paweł Bajger. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Po Komunii Świętej ma miejsce procesja do Grobu Pańskiego. Tam wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Adoracja Jezusa Eucharystycznego w naszym kościele trwała aż do północy.

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. W tym dniu tradycyjnie błogosławi się w kościele pokarmy wielkanocne: chleb – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięso – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajka, które symbolizują nowe życie. Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy św.

Wielkanoc zaczyna się już w sobotę Wieczorem sprawowaniem Wigilii Paschalnej. Rozpoczyna ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła ksiądz Proboszcz poświęcił ogień, od którego zapalono nowy Paschał – wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Po wejściu do świątyni śpiewana jest uroczysta pieśń – Exultet, która zaczyna się od słów: „Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!”.

Dalsza część liturgii paschalnej to czytania przeplatane psalmami. Ks. Maciej Kandefer wprowadzał nas do każdego czytania przez odpowiedni komentarz. Przypominaliśmy sobie całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Po krótkiej homilii i śpiewie litanii do Wszystkich Świętych, celebrans dokonał poświęcenia wody, która będzie służyła przede wszystkim do chrztu. Wszyscy wierni odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne wyrzekając się grzechu, Szatana i wszystkiego, co prowadzi do zła oraz wyznając wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.

O świcie w niedzielny poranek, procesją rezurekcyjną, oznajmiliśmy światu, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć. Ksiądz Proboszcz w homilii wzywał nas do bycia autentycznymi świadkami Zmartwychwstania w zlaicyzowanym świetle. Wymaga to ciągłego pogłębiania wiary, jako osobistej relacji z osobą Jezusa. Przed błogosławieństwem Ksiądz Tadeusz Kocór podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w przeżycie Wielkiego Postu a zwłaszcza Triduum Paschalnego. Złożył też wszystkim Parafianom i Gościom serdeczne życzenia świąteczne, których dopełnieniem był wspólny śpiew pieśni „Zmartwychwstał Pan, w wykonaniu wszystkich koncelebrujących kapłanów.[xmk]

20 kwietnia 2014|